Pēterburga un foto.

ceļojums, cik mīļi!, foto, Holga, Lomo, Ļubiteļ

Viss sākās ar to, ka gūglē atradu lomography.ru, un nolēmu, ka varētu aiziet apskatīties un iespējams iegādāties 35mm filmiņas adapteru savai Holgai. Nu jau esmu pieradusi, ka Pēterburgā mazie veikaliņi atrodami māju pagalmos, dīvainās kāpņutelpās un nebūt ne pirmajā stāvā ar lieliem skatlogiem. Liekas, ka ar pārdevēju vai lomogrāfu, kā viņš pats sevi nodēvēja, kad jautāju, kas viņš pēc profesijas, norunājām vairāk kā pusstundu par Rīgu, lomo, fotografēšanu un vispār. Lūk, viena no viņa bildēm:

Grads pierunāja netērēties un ieteica vairākus fotokomisijas veikalus, jo ieminējos, ka gribētu nopirkt kādu vecu fotoaparātu. Izstāstīja, ka Krievijā izdevīgāk ir pirkt šeit ražotas kameras, kas ir ievērojami lētākas kā citur, savukārt ārzemju ražojumiem ir diezgan liela muitas nodeva, tāpēc tie te dārgāki.

Vispār jau tie komisijas veikali ir fotogrāfu paradīze – te var atrast visu vai gandrīz visu – jaunus un vecus fotoaparātus, strādājošus un negluži, objektīvus, filtrus un ko tik vēl nē. Manā īpašumā tagad ir arī par mani divas reizes vecāks “Ļubiteļ” –  tāds pats ar kādu bildējām Londonā, 1952 gada modelis, kam saglabājies 1 dzeltenais filtriņš un tāds pieskrūvējams vadiņš, kas ļauj nospiest fotoaparāta slēdzi [kuram noteikti ir kāds speciāls nosaukums]. Nevarēju neņemt, tā cena bija 800 Rub, kas ir mazāk par 20 Ls. Savukārt, tā kā šim aparātam jau ir iespējams sagrozīt visādus cipariņus, pēc pāris dienām nolēmu, ka “mņe nužna takaja štučka, katoroi možna svet pomeriķ”. Tā nu ar šādu tekstu iesoļoju vēl vienā no foto veikaliem, kurā man eksponometru vienkārši uzdāvināja:

-Jestj u nas eksponometri, no oņi dovoļna daragije.

-Daaa… deistvitelno.

-A vi naverna načinajušaja. Vam že takije sovsem ņe kčimu. Ei, sluš gde u nas tut vaļasa takoi s sovetskih vremjon. Harošij bil. . davai mi jevo vam otdadim.

-Kak eto otdadim. Ja i zaplaķiķ mogu.

-A mi jevo i pradatj ņemožim, našļi tut u dverei, kto ta uraņil i uže polgoda tut u nas. Beritje! Ja pokažu, kak rabotajet.

un man vēl jautā, kāpēc tik ļoti patīk Pēterburga… Da eta samij lučšij gorod na svete!

One thought on “Pēterburga un foto.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s